Projekta nosaukums: Latvijas izcelsmes monoflorāla medus atpazīšana izmantojot kodolmagnētiskās rezonanses, hromatogrāfijas, izotopu attiecību masspektrometrijas un hemometrijas metodes (LZP-2020-2021).

Projekta vadītājs: prof. Arturs Vīksna.

Projekta mērķis: izveidot ātru, precīzu, pārbaudītu hemometrisko daudzdimensionālu modeļa sistēmu, kas iekļauj vairākas augstas izšķirtspējas analītiskās metodes un izstrādātu lēmumu pieņemšanas rīku medus kvalitātes, izcelsmes un sastāva pārbaudei.

Mērķa izpildei ir izveidota starpdisciplināra pētnieku grupa, kas ietver analītiskās un fizikālās ķīmijas, daudzdimensionālo statistikas metožu pielietojumā pieredzējušu zinātnieku komandu no Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātes sadarbībā ar zinātnisko institūtu “BIOR”un Latvijas Biškopības biedrību.

Pētījumu nosaka Eiropas Savienībā pieaugoši riski, kas saistīti ar neidentificētu medus paraugu un medus viltojumu nonākšanu tirgū, kas apdraud Latvijas medus ražotājus, jo kropļo tirgu, bet vienlaikus arī rada apdraudējumus medus patērētājiem. Tādēļ piedāvātā modeļa izstrāde, pielietojot spektroskopijas, masspektrometrijas analīzes metodes kombinētas ar hemometriskajām metodēm ļaus izstrādāt efektīvu un ātru rīku medus ražotājiem, sekmējot Valsts Viedās Stratēģijas principus, kas vērsti uz bioekonomikas virziena attīstību, sekmējot patērētājiem drošu medus produktu ražošanu un medus kvalitātes kontroli.

Projektā iegūtās zināšanas ļaus iegūt jaunas kompetences iesaistītajam personālam, sekmēs Latvijas medus ražotāju kapacitāti medus kvalitātes un drošības kontrolē, kā arī dos būtisku ieguldījumu vietēja un starptautiska mēroga zināšanu iegūšanā un izplatīšanā.